alam
10 بهمن 1401 - 16:26

روایت فجر| همگام با خیال در کوچه پس کوچه‌های ۵۷/ وقتی خبر بازگشت «روح‌الله» در مسجد دانشگاه تهران اعلام شد

روایت بهمن ۱۳۵۷ روایت روزهای آمیخته با اشک و لبخند است، روزهایی که مردم به امید دیدار «روح‌الله» تا پای جان ایستادند و با ایستادگی خود اتفاقات درخشانی را در تاریخ رقم زدند، در ادامه سلسله روایت‌های بهمن ۱۳۵۷ به روز دهم رسیده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، به روز دهم بهمن رسیدیم و هنوز هم ذهن سرگردانم دوست دارد که  بهمن ۵۷ را در کوچه پس کوچه‌های تهران طی کند، به دانشگاه تهران برود و شاهد تحصن روحانیونی باشد که از چند روز قبل تحصن خود را در مسجد دانشگاه آغاز کرده‌اند.

اینجاست که خیال‌پردازی که از کودکی همراهم بود به کمکم می‌آید و خود را میان جمعیت حاضر دانشگاه تهران تصور می‌کنم؛ گفت‌وگوی حاضران را می‌شنوم که می‌گویند تحصن خود را تا بازگشت امام(ره) ادامه خواهند داد، عده‌ای دیگر می‌گویند جمعیت نسبت به روزهای قبل افزایش چشمگیری داشته و حتی امروز به ۲ هزار نفر هم رسیده است.

همانطور که در حال قدم زدن در مسجد دانشگاه هستم، شنیدن لهجه همشهریانم توجهم را به خود جلب می‌کند و کمی که دقیق‌تر می‌شوم، می‌شنوم که اعلام می‌کنند بسیاری از روحانیون اصفهانی از جمله دکتر بهشتی در این جمعیت حضور دارند.

 

میان جمعیت اطلاعیه‌ای دست به دست می‌شود و با کنجکاوی به سمت افرادی می‌روم که برگه‌ در دست دارند و اینطور آن را بلند بلند می‌خواندند: نظر به اینکه دولت ایران با فرود هواپیمای دربست ایرفرانس موافقت کرده است، امام خمینی ساعت ۹ صبح پنجشنبه، ۱۲ بهمن وارد تهران خواهند شد و مورد استقبال قرار خواهند گرفت.

ظاهرا اطلاعیه از سمت کمیته استقبال از امام(ره) صادر و از مردم‌ خواسته‌ شده که در طول مسیر برای استقبال از آیت‌الله خمینی اجتماع کنند؛ در جمعیت ولوله‌ای به راه می‌افتد و انگار پس از ماه‌ها قرار است که انتظار به پایان برسد.

 

پر شدن ۲۸ اتوبوس برای استقبال از امام(ره)

ذهن کنجکاوم را به سمت اصفهان روانه می‌کنم، ناسلامتی قرار بود نامم میان اسامی باشد که از اصفهان راهی تهران می‌شوند و اینجاست که خاطراتی که خوانده و شنیده‌ام به یاری‌ام می‌آیند؛ این‌بار در خیابان‌های شهر خودم قدم می‌زنم و می‌شنوم که حرفی مشترک بین همه مردم مطرح است و می‌گویند: هرکس مایل است برای استقبال حضرت امام(ره) به تهران برود بیاید ثبت‌نام کند.

چند روز قبل بود که بازهم چنین خبری در شهر پیچیده بود و حدود ۳۰ اتوبوس به سمت تهران راه افتادند و برای اقامت به حسینیه مهدیه در خیابان امیریه رفتند اما عده‌ای از روحانیون به مهدیه آمده و اعلام کرده بودند معلوم نیست حضرت امام(ره) کی تشریف بیاورند و اگر می‌خواهید بروید و با ما در تماس باشید تا خبرتان کنیم.

در آن لحظات با خودم تصور می‌کنم حتما این بار استقبال بسیار کمتری از ثبت‌نام شود چون مردم احتمالاً خسته‌اند و شاید فکر می‌کنند مانند دفعه قبل بازگشتی در کار نباشد اما باز هم حدود ۲۸ اتوبوس برای حضور در مراسم استقبال از امام پر شد.

پایان پیام/۶۳۱۲۵

منبع: فارس
شناسه خبر: 1007978