alam
16 بهمن 1401 - 10:39

افتتاح همزمان ۳ مرکز درمان ناباروری IUI در شهرستان های ممسنی، داراب و آباده و افتتاح مرکز مشاوره ناباروری در شیراز

همزمان با فرخنده میلاد حضرت علی(ع) و همگام با اهداف جوانی جمعیت، سه مرکز درمان ناباروری IUI در شهرستان های ممسنی، داراب و آباده و مرکز مشاوره ناباروری در شیراز، با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و نمایندگان مردم شیراز و شهرستان های زرقان، داراب و ممسنی در مجلس شورای اسلامی، امامان جمعه داراب و ممسنی و مسوولان حوزه سلامت این شهرستان ها افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آیین گشایش مرکز مشاوره ناباروری در ‌شیراز ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت امام علی (ع) و بزرگداشت مقام پدر گفت: در حال حاضر با کاهش رشد جمعیت در کشور مواجهیم و باید تلاش کنیم تا جمعیت ایران به سوی پیری پیش نرود، متاسفانه رشد جمعیت مطلوب نیست و با راه اندازی این مراکز در شیراز و شهرستان های استان تلاش شده برای افرادی که تمایل به فرزندآوری داشته و نیاز به درمان و مشاوره در این حوزه دارند، فضایی تخصصی فراهم شود.

سید وحید حسینی اعلام کرد: تا کنون اقدامات درمانی تخصصی و فوق تخصصی و مشاوره ۶ مرکز سطح سه درمان ناباروری در شیراز نسبت به مراکز مشابه در کشور نتیجه بسیار مطلوبی داشته است.

مسوول ارشد حوزه سلامت فارس با اشاره به آغاز فعالیت مراکز درمان ناباروری در شهرستان های ممسنی، داراب و آباده؛ همچنین مراکزی که در شهرستان های فیروزآباد و لامرد برای ارایه خدمات به زوجین پیش بینی شده است، ادامه داد: با فعالیت پنج مرکز سطح دو و ۶ مرکز سطح سه در فارس، امکان ارائه خدمات مشاوره و درمان تخصصی و فوق تخصصی به تمامی مردم استان و استان‌های همجوار وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر دانش، پشتکار، دلسوزی و مسوولیت پذیری اساتید، پزشکان، پرستاران و کارکنان مجموعه سلامت فارس ابراز امیدواری کرد تا با افتتاح این مراکز همزمان با ایام مبارک دهه فجر و ولادت حضرت امام علی (ع)، این اقدام نیک موجب رضایت خداوند و مردم شود.

تاثیر فعالیت مراکز مشاوره و درمان ناباروری بر توسعه استان فارس

نماینده مردم شیراز و شهرستان زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با تبریک دهه پرفروغ فجر، ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر، از تلاش مجموعه سلامت فارس به ویژه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای توسعه خدمت رسانی درمانی به مردم قدردانی کرد و فعالیت مراکز مشاوره و درمان ناباروری را در افزایش امید به زندگی، رشد جمعیت، رشد اقتصادی، توسعه گردشگری سلامت و اشتغال آفرینی بسیار تاثیرگذار دانست.

علیرضا پاک فطرت با اشاره به جایگاه شیراز به عنوان قطب پزشکی کشور که در جراحی های پیوند اعضا و درمان سرطان ها به استان های همجوار و کشورهای منطقه، خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می دهد و در این زمینه در دنیا نیز شناخته شده است، گفت: مراکز مشاوره و درمان تخصصی درمان ناباروری شیراز و شهرستان های استان نیز می تواند به استان های همجوار و دیگر مردم کشور و منطقه، خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه دهد و این توانمندی باید به دنیا معرفی شود.

او با تاکید بر اینکه با افتتاح این مراکز، ظرفیتی در شیراز و استان فارس در زمینه تعالی جمعیت و خانواده ایجاد شده است، ادامه داد: افتتاح این مراکز در فارس نشان از امیدواری و ایجاد انگیزه برای مردم به ویژه جوانان است و باید تلاش شود زمینه ای فراهم کرد تا هزینه‌های درمان این حوزه کاهش یافته و به صورت رایگان خدمات تخصصی درمان ناباروری ارائه شود.

 پاک فطرت با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه جوانی جمعیت؛ به طرح‌های مصوب مربوط به این حوزه در مجلس شورای اسلامی اشاره و عنوان کرد: کشور نیاز به رشد جمعیت دارد و این مهم در اولویت دستور کار نمایندگان مجلس است.

سعید البرزی مدیرگروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز دیگر عضو این آیین بود که با اشاره به نرخ یک و یک دهم درصدی رشد جمعیت ایران گفت: با توجه به ظرفیت های موجود رو به پیشرفت ایران، باید برای تعالی جمعیت، فرزندآوری و درمان ناباروری فرهنگ‌سازی شود.

مرکز مشاوره ناباروری در شیراز در بیمارستان مادر و کودک شوشتری با زیربنای نزدیک به ۱۱۰ متر مربع، با هدف ارایه مشاوره های فقهی، حقوقی، روانشناسی و پزشکی به مراجعان، راه اندازی شده است.

در این آیین که همزمان با ولادت حضرت امیرالمؤمنین، امام علی (ع)، امروز شنبه پانزدهم بهمن ۱۴۰۱، با حضور مقامات استانی و دانشگاهی، نماینده مردم شیراز و شهرستان زرقان در مجلس شورای اسلامی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مشاورعالی رییس دانشگاه، معاونان و مدیران ارشد دانشگاه، رییس و مدیر بیمارستان مادر و کودک شوشتری و جمعی از کارکنان این مرکز درمانی برگزار شد، مراکز درمان ناباروری در شهرستان های داراب، ممسنی و آباده نیز با حضور امامان جمعه، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مسوولان حوزه سلامت این شهرستان ها، افتتاح شد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1019554